
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 12.9 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 12.9 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 7.5 V/µs |
| Number of Bits | 8 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Sampling Rate | 833 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 1.2 µs |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Resolution | 8 bit |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 833 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Core Architecture(core/core processor) | Current Source |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$5.36515
Ext.Price$5.36515
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.36515 | $5.36515 |
| 10 | $4.60675 | $46.06750 |
| 25 | $4.25593 | $106.39825 |
| 50 | $3.93183 | $196.59150 |
| 100 | $3.63246 | $363.24600 |
| 300 | $3.52519 | $1057.55700 |
| 500 | $3.42109 | $1710.54500 |
| 1000 | $3.32438 | $3324.38000 |
